Restauracja

Kaczki pieczono w Chinach już za Południowych i Północnych Dynastii (420-598). Wtedy to pojawiła się o nich wzmianka w księdze - "Spis skarbów kulinarnych".
Kaczka pieczona na różne sposoby była przygotowywana dla cesarza z dynastii Yuan (1271-1368). O pieczonej kaczce wspomina książka kulinarna z 1330 r. - "Przepisy na dania i napitki" autorstwa Sihui - inspektora w cesarskiej kuchni.
Kaczka po pekińsku jaką piecze się dzisiaj, została w pełni dopracowana pod koniec dynastii Ming. Od tego czasu stała się podstawową pozycją w menu na cesarskim dworze. Pierwszą restauracją specjalizującą się w pieczeniu kaczki po pekińsku była otwarta w 1416 restauracja Bian Yi fang. W czasach cesarza Qianlong (1736 - 1796) z dynastii Qing kaczka po pekińsku stała się popularna wśród wyższych sfer chińskiego społeczeństwa. Inspirowała poetów i uczonych, którzy zachwycali się jej smakiem.
W 1864 otwarta została w Pekinie restauracja Quan Ju De, w której udoskonalono otwarte piece, w których kaczki wypiekano zawieszone nad ogniem. Restauracja szybko zdobyła sobie sławę w całych Chinach, przybliżając kaczkę po pekińsku całemu światu .

W połowie XX w. kaczka po pekińsku stała się narodowym symbolem Chin i gościła na stołach wielu znamienitych gości z całego świata. Między innymi Prezydent Kissinger podczas swojej pierwszej wizyty w Chinach został ugoszczony przez Premiera Zhou Enlai'a kaczką po pekińsku. Kaczka odegrała istotną rolę również podczas kolejnej wizyty amerykańskiego Prezydenta w 1972 roku.
Kaczka po pekińsku była i jest wręcz symbolicznym daniem narodowym, którym podejmowani są znamienici goście na najwyższych szczeblach państwowych.
Kaczka po pekińsku tradycyjnie wypiekana była na dwa sposoby: w piecu zamkniętym oraz w piecu otwartym.
"Piec zamknięty" zbudowany był z cegły, wyposażony w żelazny ruszt i drzwiczki. Kaczka przez długi czas pieczona była na ruszcie, w zamkniętym piecu, po wcześniejszym rozgrzaniu pieca słomą z sorgo, po zupełnym wygaśnięciu ognia.

"Piec otwarty" został udoskonalony w cesarskiej kuchni w czasach dynastii Qing. Jego konstrukcja pozwalała na jednoczesne wypiekanie 20 kaczek zawieszonych na haczykach nad otwartym ogniem z palącego się drewna drzew owocowych. Wypiekanie trwało ok. 40 minut.

Sposób serwowania kaczki:
Po upieczeniu kaczka po pekińsku tradycyjnie podawana jest gościom przez pieczącego ją kucharza bezpośrednio przy stole, gdzie jest przez niego krojona na drobne kawałeczki. Technika krojenia wymaga dużych umiejętności i doświadczenia. Każdy kawałek powinien zawierać właściwą ilość skórki i mięsa. Zgodnie z tradycją kucharz powinien pokroić kaczkę na około 120 kawałków.
Tak pokrojone kawałeczki mięsa, po zanurzeniu w specjalnie przyrządzonym słodkim sosie zawija się w drobne i cieniutkie "lotosowe naleśniczki" dodając drobno pokrojone warzywa: chińską cebulkę i ogórki.